Anasayfa > İzmir > İzmir’i Gezelim > Antik Kentler İzmir Batı

Erythrai (Çeşme)

Çeşme’nin 20 km kuzeydoğusundaki Ildırı’nın antik dönemdeki adı Erythrai’dir.
Denizcilikte çok üstün olan kentin adını, toprağının rengi nedeniyle Yunancada kırmızı anlamına gelen “erythros”tan aldığı sanılmaktadır.
Bir varsayıma göre ise, kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros, kente adını vermiştir.
1963’ten bu yana süren kazılarda, ilk yerleşimin M.Ö. 3. bine gittiği ortaya çıkmıştır.
M. Ö. 3. yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan Akropol’ün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro kısmen ortaya çıkarılmış ve Athena Tapınağı kalıntılarına ulaşılmıştır.
Kazılarda bulunan Mısır kökenli eserlerden, ticari ilişkilerin bu ülkeye kadar yayıldığı anlaşılmaktadır.

Teos

Seferihisar'a 5, Sığacık Mahallesi’ne 1 km mesafedeki antik kent, M. Ö. 1050-1000 yıllarında kurulmuştur.
Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos'un kenti olarak bilinir. Antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağı buradadır.
Tarihteki ilk oyuncular birliğinin kurulduğu Teos, aynı zamanda sanatçılar kentidir.
Helenistik dönemde sanatçıların özerk yaşadığı tek kent olan Teos’ta 17 bin kişilik tiyatro ile konser alanı (odeon) bulunmuştur.
Agora, surlar ve liman kalıntılarına da ulaşılan kent ziyaret edilirken 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi kalesi de görülebilir.

Klazomenai - Urla

Urla ilçesinde, on iki İyonya kentinden bir olan Klazomenai İzmir Körfezi'nin güney sahil şeridi üzerinde, İzmir merkezden 38 km uzakta. 
 
Klazomenai kentinin kalıntıları bugün Urla ilçesinin İskele Mahallesi'nde, denize komşu tarlalarda ve kıyıya yakın Karantina Adası üzerinde bulunmaktadır. İskele Mahallesi'nin antik çağda bir yarımada oluşturduğuna dair bulgular mevcutttur. Kazıları 1981'den günümüze yürütülüyor. Ttarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan ve günümüzde kazıları ayrı bir organizasyon içinde sürdürülmekte olan Limantepe Höyüğü'nün komşusudur.
 
Nüfus olarak nispeten küçük bir yerleşim merkezi olmakla birlikte, Klazomenai, çoğu kuruluşunun ilk dönemi olan M.Ö. 7. yüzyıldan kalma ve günümüzde kentin adıyla anılan terrakotta lahitleri ve yine kentin adı ile anılan siyah figürlü yerli seramikleri (Kuzey İyonia kentlerinin kendilerine özgü yaban keçisi stilindeki seramik dahil) ile ün kazanmış olup, önemli bir seramik üretim merkezi olduğu kabul edilmektedir.
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..