Anasayfa > Hizmetlerimiz > Bilgilendirme ve Sorgulama > Bilgi Edinme Birimi
Bilgi edinme hakkının tanınması ve kullanılmasını sağlamak amacıyla;
09/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı "Bilgi edinme Hakkı Kanunu"  24 Nisan 2004 tarihinde;  gerçek ve tüzel kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin 09/10/2004 tarihli ve 4982 sayılı “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe  girmiştir.

Anılan kanunun yürürlüğe girmesi nedeniyle Belediyemiz bünyesinde bu görevin yürütülmesiyle ilgili olarak Bilgi Edinme Birimi oluşturulmuştur. Basın Yayın Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Bilgi edinme hakkını kullanmak isteyen vatandaşlarımız; internet sitemizde yer alan E-İşlem Merkezi Bilgilendirme menusu altındaki "Bilgi Edinme" bölümünden kanun ve uygulama yönetmeliğinin tam metnini inceleyebilirler. Yönetmelikle düzenlenen başvuru usulü ve şartlar, bilgi edinme başvurularınızda kolaylık sağlamaktadır.
Aynı bölümde, gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı başvuru formları yer almaktadır.

Önemli Uyarı
Birimimiz 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca yapılan başvurulara bilgi ve belge erişimi sağlamaktadır. Aynı kanun gereğince İş başvuruları iş takip dilekçeleri kayıda alınmamaktadır ve işlem görmemektedir. Vatandaşlarımıza bilgi edinme başvurusu yapmadan önce anılan uygulama yönetmeliğinin 9-10-11-12-13 ve 14. maddelerini özellikle incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Bilgi Edinme Birimimize başvurularınızı şahsen, posta yoluyla, elektronik posta veya faks yoluyla da yapabilirsiniz. Bilgi Edinme Birimine başvuru ve form için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 
http://www.izmir.bel.tr/eislem/bilgiedinme.aspx


Faks: 0.232.293 14 06
E-posta:

Adres: İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Edinme Birimi
Cumhuriyet Blv. No:1 Kat:2 Oda no:209  Konak – İZMİR
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..