Anasayfa > İzmir > İzmir’i Gezelim > Doğa ve Doğal Yaşam

İzmir Kuş Cenneti

 Orman Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alınmış olan Kuş Cenneti, Çiğli'deki Çamaltı Tuzlası sahası içinde 8000 hektarlık bir alana yayılmaktadır. Dünyada nesli tükenmekte olan tepeli pelikanları, pembe kanatlı flamingoları, 2005 yılında İzmir'de yapılacak olan Dünya Üniversite Spor Oyunları'nın maskotu olan yalı çapkını, gri ve siyah leylekleri ile 205 kuş türünün yaşadığı bu cennet, sahip olduğu doğal şartlar bakımından ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olduğu gibi, dünyadaki benzerleri ile kıyaslanamayacak derecede de mükemmeldir. Doğaseverler ve fotoğraf hobisi bulunanlar için Çamaltı Tuzlası ile Kuş Cenneti bulunmaz bir nimettir. Saha içindeki Çamaltı Tuzlası, yıllık 600 bin tonu bulan kapasitesi ile Türkiye'nin tuz ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. 8000 hektarlık alan, 1982 yılında Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası olarak tescil edilmiştir. Çiğli'den 10, Karşıyaka'dan 26 kilometre uzaklıktadır. Yılda 50 bin kuşun uğradığı bölge, kuşların göç yolu üzerindedir ve aynı zamanda arkeolojik sit alanıdır. Kuş Cenneti' nde ziyaretçi merkezi, kuş gözlem kuleleri, dürbün ve gezi bisikleti bulunmaktadır.  

Bozdağ - Ödemiş

Ödemiş İlçesi'nde bulunan Bozdağ Yaylası, 1150 metrelik yüksekliktedir. Bozdağ'ın en yüksek noktası ise 2157 metredir. Yayla bütünüyle asırlık çınar ağaçları, meşe ve çam ormanları ile kaplıdır. Bozdağ Yaylası, yalnızca İzmir'in değil Ege'nin önemli dinlenme yerlerinden biridir. Yaz aylarında gezi ve dinlenme, kışın da dağcılık ve kayak sporlarına elverişlidir. Ödemiş'ten 30 kilometre uzaklıkta olan yayla, temiz havası, suyu, orman örtüsü ve spor olanakları ile İzmir'in görülmeye değer cennet köylerinden biridir  

Gölcük - Ödemiş

Yine Ödemiş'i çevreleyen Bozdağlar'da bulunan bu şirin yayla, aynı zamanda gölü ile de ünlüdür. Göl, çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasındadır. Nefis havası, konaklama tesisleri ile spor kulüplerinin de kamp yeri olarak kullandığı Gölcük tam anlamıyla bir doğa cennetidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1100 metre olan göl tektonik hareketlerle oluşmuştur. Gölün derinliği ortalama 5 metredir. Gölcük'ün İzmir'e uzaklığı 130, Ödemiş'e ise 18 kilometredir. Göl kenarında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 1934 yılında kalmış olduğu tarihi bina, bugün halen otel olarak kullanılmaktadır.  

Birgi - Ödemiş

Ödemiş'in, özgün kent dokusu bozulmamış, 18. - 19. yy. sivil mimari yapıları ile dolu Birgi, İzmir'in gerçekten görülmeye değer bir yeridir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi yapılarla doludur. 
Çakırağa Konağı ile Ulu Cami bunların en güzel örneklerindendir. Birgi ayrıca doğal çevre değerlerine de sahiptir. 

Şirince - Selçuk

Selçuk'un kuzeyinde dağlar arasındaki vadide kurulu Şirince Köyü ilçe merkezinden 8 kilometre uzaklıktadır. Zeytin ve meyve bahçeleri ile çevrili kıvrım kıvrım uzanan yolda yemyeşil bir ortamda yapılan yolculukla ulaşılır bu büyülü köye.
Tarihi 150 yıl öncesine kadar uzanır Şirince'nin.  
Rivayete göre derebeyinin azat ettiği 7 Rum ailesince kurulmuştur. Derebeyi, azat ettiği ailelere "Köyünüz güzel mi" diye sorar; onlar ise fazla aile gelmesin diye 'çirkin' derler. Böylece adı Çirkince kalır.  
Zamanla adı Şirince olarak değişir. Eski tarihi evlerden 160'ı halen ayaktadır. Adı gibi şirin bu köy, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Eski evler restora edilerek pansiyona dönüştürülmektedir.  
Otantik köy mutfakları, şarap evleri, lokantalar vardır. Tarih ve doğa ile iç içe bir yaşam sevenler için bozulmamış otantik yapısı, temiz havası ve buz gibi soğuk suyu ile ideal bir yerdir.  

Teleferik - Balçova

İzmirlilerin, Balçova'ya her 10 dakikada bir kalkan belediye otobüsleri ile günün her saatinde ulaşabilecekleri bir piknik alanı. Teleferik ile üç dakika süren ve enfes bir İzmir manzarasının eşlik ettiği yolculuk ile tepedeki tesislere ulaşılır. 
Dileyen et marketten alışveriş yapıp kendin pişir-kendin ye bölümünden yararlanabilir, isteyen de restoranlarda yemeğini yiyebilir. Temiz havada, İzmir manzarasına hakim dinlenme tesislerinde ailenizle birlikte piknik yapabilirsiniz. 

İzmir Doğal Yaşam Parkı

1937 yılında Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak Kültürpark içerisinde 18 dönüme kurulan Fuar Hayvanat Bahçesi, 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüştürüldü. 2006 yılında başlanılan proje, tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynakları kullanılarak 2 yılda tamamlandı.
Hayvanların kendileri için özel olarak doğal ortamlarındakine benzer hazırlanan barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği ile kentin ve kentlinin nefes aldığı Doğal Yaşam Parkı, kısa sürede İzmir’in cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

İzmir Doğal Yaşam Parkı 425 bin metrekare alan üzerinde 125'den fazla türde 1500'e yakın hayvanı ve 250'den fazla bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır. Hayvan sayıları ve çeşitliği artarken, ziyaretçilerin refahı ve özellikle çocukların eğitimleri konularında parkta yeni çalışmalar da yürütülüyor.
 


İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 11 Ocak 2010 tarihinde oybirliğiyle aldığı karar doğrultusunda İzmir Doğal Yaşam Parkı Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ne (EAZA) adaylık başvurusunda bulundu. Geçirdiği inceleme denetlemelerden sonra 3 Nisan 2011 tarihinde EAZA'ya tam üye oldu. 41 ülkeden 345'i aşkın üyesi bulunan EAZA, biyoçeşitliliğin tehlike altında olduğuna ve her geçen gün canlı türlerinin tükendiğine dikkat çeken hayvan türlerinin korunması konusunda kampanyalar yürütüyor. EAZA üyeleri ekosistem ve habitat korumalarında aktif görevler alıyor.

BARINAKLARIMIZ

- Göletler (Kuğular, Ördekler, Su Kuşları)
- Mirketler ve Yer Sincapları
- Gine Domuzları
- Pelikanlar (Ak Pelikan ve Tepeli Pelikan)
- Koatiler
- Tavus Kuşları
- Sülünler
- Afrika Savanı (Zürafalar, Zebralar, Su aygırları, Deve kuşları, Nyalalar)
- Çocuk Hayvanat Bahçesi (Küçük atlar, Cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, tavuklar, hindiler, kara ve su kaplumbağaları)
- Ceylanlar
- Ala Geyikler
- Kızıl Geyikler
- Develer
- Yaban Keçileri
- Kanatlı Barınağı - Aviary (Su kuşları, Ördekler, Leylekler, Keklikler, Aynaklar)
- Yırtıcı Kuşlar (Kartallar, Şahinler, Akbabalar, Baykuşlar)
- Papağanlar
- Sırtlanlar
- Ayılar
- Kurtlar
- Vaşaklar
- Maymun Adaları (Monalar, Velvetler, Siyah Makaklar)
- Halka Kuyruklu Lemurlar
- Asya Filleri
- Tropik Merkez (Yılanlar, Kertenkeleler, Timsahlar, Kaplumbağalar, Balıklar, Macaw Papağanları, Marmosetler ve Meyve Yarasaları)
- Pumalar
- Aslanlar
- Kaplanlar

ASYA FİLLERİ
Nesilleri tehlikede olan Asya fillerinden Begümcan ve Winner ile Türkiye'de doğan ilk fil olan İzmir ve kardeşi Deniz, İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda görülebilirler. Parkta filler için 15 bin m2 açık ve 550 m2 kapalı alan ayrılmıştır. Yıllarca Fuar Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan ve 2007'de hayatını kaybeden Pak Bahadur için oluşturulan anıt mezarda Asya filleri barınağının karşısında görülebilir.

AFRİKA SAVANI
Savanlar; çalılıkların ve ağaç kümelerinin bulunduğu otluk arazilerdir. Dünya üzerinde Tropik Yağmur Ormanları ile çöller arasında ve ekvator çizgisinin her iki yanında geniş bir bant halinde yer alırlar. İzmir Doğal Yaşam Parkı Afrika Savanı’nda zürafalar, zebralar, su aygırları, deve kuşları ve Güney Afrika antilopları doğal savanlardaki gibi bir arada yaşamlarını sürdürmektedirler. Afrika Savanı için 18000 m2 açık alan ayrılmıştır.


 

KAPLAN - ASLAN - PUMA BARINAĞI
Kaplan, Aslan, Puma için üç ayrı açık alan ve bir adet'te kapalı alan bulunmaktadır. Kaplan için 3600 m2, aslan için 3550 m2, puma için ise 2000 m2 açık alan ve 277 m2 kapalı alan oluşturulmuştur..Dış barınakların kenarlarında göletler meydana getirildi. Açık alanlarda ise kayalık ve yükseltiler yaratılarak, hayvanların doğal ortamlarına yakın habitatların oluşturulması amaçlanmıştır.
Gezi güzergahı üzerinde oluşturulan özel bölgelerdeki cam duvarlar ile Doğal Yaşam Parkı ziyaretçilerinin hayvanları daha yakından izleyebilmeleri de sağlanmıştır.

TROPİK MERKEZ
Tamamı kapalı 2345 m2 merkezde, özel ısıtma ve nemlendirme sağlanarak tropik yağmur ormanlarının koşulları oluşturulmuştur.
Tropik Merkez’de sürüngenler, timsahlar, kaplumbağalar, papağanlar, koi balıkları, marmosetler ve meyve yarasaları ile tropik bitkiler bulunmaktadır..

KANATLI BARINAĞI - AVİARY
Tamamı dışarıdan ağlarla izole edilmiş 3000 m2 alan içinde, ziyaretçilerin hayvanlarla hiç bir engelle karşılaşmadan dolaşabilecekleri bir alan oluşturulmuştur. Bu alan içinde yaratılan bitki örtüsü ve havuzu ile hem görsel olarak güzel hem de kanatlı hayvanların ideal yaşam ortamlarına yakın bir barınak meydana getirildi. İçinde ördek türleri, tavus kuşları, sülün türleri ve leylekler bulunan Kanatlı Barınağı’nda hayvanlar özgürce dolaşabilmektedir..

YIRTICI KUŞLAR BARINAĞI
Tamamı 2000 m2 olan, dört bitişik alanda kaya kartalları, baykuşlar, şahinler, kızıl şahinler ve kızıl akbabalar doğal ortamlarına yakın bir habitat içinde yaşamaktadırlar. Ayrıca bu alanda, yaralanmış, tedavileri yapılmış ancak yaban hayatta yaşama şansları olmayan yırtıcı kuşlar da barındırılmaktadır. Tedavisi tamamlananlar ise İl Çevre Orman Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde yaban hayata kazandırılmaktadır.

 

VAŞAK - SIRTLAN - AYI - KURT BARINAKLARI
Sırtlan barınağı yanında vaşaklar için yeni yapılan 550 m2'lik alanın yanı sıra, büyük kediler barınağıyla benzer özellikliğe sahip, 3650 m2 açık alanda sırtlanlar, 3550 m2 alan içinde ayılar ve 2000 m2 açık alan içerisinde kurtlar, kayalık, gölet yaşamlarını sürdürüyor. Hayvanlarımız için özel hazırlanan barınaklar içinde kayalıklar, göletler ve bitki örtüsü doğala en yakın biçimde oluşturuldu.
Sırtlan barınağında 2010 yılında Türkiye'nin ilk benekli sırtlan yavrusu dünyaya geldi. 2011 yılında ise benekli sırtlanlarımız ilk kez ikiz benekli sırtlan yavrularını doğurdu.
Büyük kediler barınağında olduğu gibi yan yana 3 ayrı bölmeden oluşmaktadır. Bu bölmelerde sırasıyla 3650 m2 açık alan içinde sırtlanlarımız, 3550 m2 açık alan içinde ayılarımız ve 2000 m2 açık alan içerisinde kurtlarımız barınmaktadır. Hayvanlarımız için özel hazırlanan barınaklar içinde kayalıklar, göletler ve bitki örtüsü doğala en yakın biçimde oluşturulmuştur.
 


MAYMUN ADASI
6600 m2 toplam açık alan içinde oluşturulan adacıklarda Velvet maymunları, siyah makaklar ve mona maymunları barındırılmaktadır. Maymun adaları su ile çevrili olup içinde hoş vakit geçirebilecekleri tırmanma ve oynama alanları mevcuttur. Hayvanları için toplam 134 m2 kapalı alan yapılmış olup, uygun olmayan hava koşullarında kapalı bölümlere alınmaktadırlar.

Tropik Merkez'de yaşayan Halka Kuyruklu Lemurlar, 2012 yılı Şubat ayı başından bu yana, Maymun Adası karşısında yapımı gerçekleşen 820 m2lik yeni barınaklarında yaşamlarını sürdürüyor.

RUMINANT BARINAKLARI
KIZIL GEYİK - ALA GEYİK - DEVE - CEYLAN VE YABAN KEÇİSİ
Tamamı birbirinden bağımsız olan barınaklarda develer için 4000 m2 yaban keçileri için 3000 m2 ve ceylanlar için 3500 m2.lik alanda doğal ortamlarına uygun barınaklar tasarlanmıştır.

ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ
Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde çocuklarımızın hayvanları daha yakından görmeleri, onlara yaklaşmaları, dokunmaları, tanımaları ve sevmeleri sağlandı. Bu bahçe içinde cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, güvercinler, çeşitli tavuk ırkları, hindiler,kangal köpeği ve eşek ile kara ve su kaplumbağaları bulunmaktadır.
 


BÜYÜK GÖLET
8450 m2 alana sahip olan büyük gölet fıskiyeler, mini şelaleler ,adacıklar ve etrafında bulunan yeşil alanlar, içinde beyaz ve siyah kuğular, ördekler ve kazlarla, küçük bir habitat niteliğindedir. Büyük göletin hemen kıyısında yer alan Kuğulu Kafeterya’da yiyecek ve içeceklerinizi tüketirken göletin güzelliklerine bakarak dinlenebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Büyük gölet dışında alanda bir küçük gölet ile barınak çevresindeki göletler de parktaki sulak alanları oluşturmaktadır.
Büyük ve küçük gölet park dışından yaban kuşlarının uğrak yerleri arasındadır.

YABAN HAYATINA SAHİP ÇIKIYORUZ
Kliniğimizde, İzmir Doğal Yaşam Parkı bünyesindeki hayvanların sağlıkla yaşamlarını devam ettirmeleri için koruyucu hekimlik çalışmalarının yanında, hastalanan ve yaralanan yaban hayvanlarımızın tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca doğada bulunan, Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından veya bilgisi dahilinde parkımıza getirilen yaralı ya da hasta yaban hayvanlarının da tedavilerini yaparak, onları yeniden doğal ortamlarına bırakıyoruz. Yaban hayatta yaşamını sürdüremeyecek durumda olanları ise mevcut barınaklarda yaşatmaya çalışıyoruz.

Hayvan mutfağımızda yaban hayvanlarımız için ayrı ayrı oluşturduğumuz EAZA standartlarındaki beslenme programları ile onların sağlıklı beslenmelerini sağlıyoruz. İhtiyacımız kadar hayvan yiyeceğini depolarımızda bulunduruyor, hayvanları her zaman doğal hayatta beslendikleri yiyeceklerle ve taze gıda ile besliyoruz.

Atölyemizde barınaklar, yaban hayvanları ve ziyaretçiler için ihtiyaç duyulan araç, gereç ve malzemelerimizi hazırlıyoruz. Yine alanda ihtiyaç duyulan bakım onarım çalışmaları atölye ekibimizce gerçekleştiriliyor.
 


EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ
Eğitim birimimizde, parkta görev yapan personellerin konularında gelişim sağlamaları için personel eğitimleri gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra Eğitim Salonu'muzda, internet sitemizdeki randevu formunu doldurarak randevu alan okullar ve gruplar için yaban hayvanları, doğal hayatın korunması, hayvanat bahçeleri ve görevleri ile Doğal Yaşam Parkı hakkında bilgilerin verildiği eğitim çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca hem ziyaretçilerimiz hem de yaban hayvanlarımızın parkta hoşça vakit geçirmeleri için özel etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Hayvanlar için düzenli olarak davranış zenginleştirme çalışmaları yapılmaktadır. Eğitim ve etkinliklerimizin ayrıntılarına internet sitemizden ulaşılabilir ve randevu alarak katılabilirsiniz.

Eğitim Salonu'nda, zaman içerisinde hayatını kaybeden hayvanlarımıza ait iskeletlerin, deri, post, boynuz, tüy, yumurta ile karapaks gibi diğer materyallerinin görülebileceği bir sergi alanı oluşturduk. Klinik ekibince hazırlanan sergi, ileride oluşturulması düşünülen Zooloji ve İskelet Müzesi Projesinin temelini oluşturmaktadır.

Alanın tamamına yerleştirilen panolar ve yönlendirme tabelaları ile ziyaretçilerimizin alanı rahatça gezebilmeleri, Doğal Yaşam Parkı, yaban hayvanları ve yaban hayatı hakkında bilgilere kolayca ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

SOSYAL TESİSLERLE DE HİZMET VERİYORUZ
İşletmesi Grand Plaza A.Ş. tarafından yapılan Kuğulu Kafeterya ve Develi Kafeterya'da ziyaretçilerimiz için dinlenme olanağı ve Bahadır Hediyelik Eşya Dükkanı’nda ise parkımızla ilgili hatıra niteliği taşıyan hediyelik eşya alışveriş imkanı sağlanmıştır. Çocuklarımız da 4 ayrı noktadaki çocuk oyun alanlarında temiz ve sağlıklı bir çevrede gönüllerince eğlenebilirler.

İLETİŞİM
0232 327 39 00 – 0232 327 30 16 – Faks : 0232 327 37 87
www.dogalyasamparki.org.tr – dogalyasam@izmir.bel.tr


İzmir Doğal Yaşam Parkı ile ilgili her türlü güncel bilgiye  http://www.izmirdogalyasamparki.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..