Anasayfa > SSS
1.Su Kesintileri Hakkında Nereden Bilgi Alabiliriz?
1.Su  kesintileri  hakkında bilgi almak için www.izsu.gov.tr  internet sitesini kullanabilirsiniz.

2.Programlı Su Kesintilerini Öğrenebilir Miyiz?
2.Programlı su kesintileri için; İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesi ana sayfasında yer alan "Duyuru ve Bülten Aboneliği" bölümüne kayıt olarak, kesintilerin e – posta adresinize bildirilmesini sağlayabilir, e – posta ile bilgilendirme almak istemiyorsanız, yine İzmir Büyükşehir Belediyesi "duyurular" başlığı altından, İzsu Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ana sayfasında yer alan "Su Kesintileri" başlığı altından bilgi edinebilirsiniz.

3.Kanal Tıkanıklıklarını ve Benzeri Kanal Arızalarını Hangi Birime Bildirmeliyim?
3.Ev işyeri ya da çevrenizde oluşabilecek su ve kanal şebeke arızalarını kesintisiz hizmet veren ALO 185 numaralı hattımıza veya İletişim Merkezi'mize  bildirebilirsiniz. Kanal arızalarında taleplerde kayıt alınarak,  bina kolu ve fosseptik gibi tıkanıklıkların giderilmesinde işlem ücretlendirilerek gelecek dönem su faturanıza yansıtılır.

Hemşehri İletişim Merkezi
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta:  him@izmir.bel.tr

4.Binama Kanal ya da Elektrik Bağlatmak için Yolda – Kaldırımda Kazı Yapmam Gerekiyor. Ne Yapmalıyım?
4.İzmir il sınırları içinde kamu kurum kuruluşları – özel ve tüzel şahıslarca yapılan her türlü kanal, elektrik, telefon, doğal gaz vb. kazılarda kazıyı yapacak olan kişi ya da kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Koordinasyon Müdürlüğü’ne  (AYKOME) başvurarak kazı ruhsatı almak zorundadır. Söz  konusu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi almak için  internet sitemizin  Hizmet Rehberi ana menüsü altından  "Çevre ve İmar \ Altyapı Koordinasyon (AYKOME)" alt menüsünü tıklayabilirsiniz. 

5.Kent Genelinde Yol, Asfalt Ve Benzeri Sathi Kaplamaların Onarılması için Talebimizi Hangi Birime İletebilirim?
5.Talep ve önerilerinizi Hemşehri İletişim Merkezi'mize bildirebilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta:  him@izmir.bel.tr

6.Kent Ulaşımı İçin Hat Ve Sefer Saatlerine Yönelik Bilgileri Nereden Edinebilirim?
6.Otobüs ulaşımı için Eshot Genel Müdürlüğü’nün www.eshot.gov.tr,
Metro ulaşımı için İzmir Metro A.Ş’nin www.izmirmetro.com.tr
İzban ulaşımı için İzmir İzban A.Ş'nin www.izban.com.tr
Körfez Vapurları için İzdeniz A.Ş’nin  www.izdeniz.com.tr internet sitesi adresi ile 
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi www.izmir.bel.tr adresinde yer alan Ulaşım menüsü ile tüm hat ve sefer bilgilerine erişebilirsiniz.
7.Kent İçi Ulaşıma Yönelik, Öneri, İstek ve Şikayetimi Hangi Birime İletebilirim?
7.Hat ve güzergah bilgisi almak ya da ulaşımla ilgili soru, şikayet, istek ve önerileriniz için günün her saatinde kesintisiz hizmet veren Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir, elektronik posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta: him@izmir.bel.tr

8.Toplu Ulaşım Araçlarında Unutulan Eşyalar Hangi Birimden Sorulabilir ?
8.
Otobüsler İçin  
Eshot kayıp eşya bürosu

http://www.eshot.gov.tr/KayipEsyaForm.aspx?Sayfa=2
Adres: 544 sok. No: 2 Yağhaneler - Konak
Telefon : 0.232.250 29 77
İzulaş kayıp eşya bürosu

http://www.izulas.com.tr/
Adres: Atatürk Stadyumu yanı otopark alanı
Telefon: 0.232.486 69 92
Metro ve İzban İçin Vapurlar ve İskeleler İçin
Metro kayıp eşya bürosu
http://www.izmirmetro.com.tr/
Adres: Metro A.Ş Genel Müdürlüğü - Halkapınar
Telefon: 0.232.461 54 45 / 255
İzdeniz
http://www.izdeniz.com.tr/
Adres: Bostanlı vapur iskelesi
Telefon : 0.232.330 50 71

9.Havalimanına Toplu Ulaşım Seferi Bulunuyor mu?
9.200 hat nolu Mavişehir – Havaalanı otobüsü;  Mavisehir Egs-Bostanlı İskele-Yunuslar-Karşıyaka İskele-Orcaner-Gazİemır Tansaş -Dış Hatlar Terminali- İç Hatlar Terminali;

202  hat nolu Cumhuriyet Meydanı-Havaalanı otobüsü;  Efes Oteli, S. Nevres Bulvarı, Montrö, Lozan, Vasıf Çınar, Cumhuriyet Bulvarı, M. Kemal Bulvarı, Çeşme Otoyolu, Serbest Bölge, Havalimanı

204 hat no’lu  İzotaş-Havaalanı otobüsü; Bornova Metro, Aydın Otoyolu, Otogar, Aydın Otoyolu Serbest Bölge, Ulaştırma, Havalimanı güzergahını izler.
Mavişehir , Cumhuriyet Meydanı, İzotaş ve Havaalanı'ndan kalkış saatlerine ise linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İzban ile ise Halkapınar üzerinden Alsancak - Kemer  İstasyonları ile yine bir aktarma merkezi görevini alan Şirinyer İstasyonu’na ulaşılıyor. Şirinyer İstasyonundan Koşu -  İnkılâp - Semt Garajı - ESBAŞ - Gaziemir - Sarnıç - Havalimanı  - Menderes ve son istasyon Cumaovası Depo alanında güney aksındaki yolculuk son buluyor. Ayrıntılı bilgi için www.izban.com.tr

10.Atık, Pil, Kağıt Ve Cam Gibi Geri Dönüşüme Kazandırabilecek Ürünleri Teslim Edebileceğim Geri Kazanım Noktaları Nelerde Bulunuyor?
10.Geri dönüşüme kazandırılabilecek ürünlerin bertarafı konusunda; Çevre Koruma ve Kontrol  Daire Başkanlığı Katı Atık Şube Müdürlüğü’nün 293 19 99 ALO ATIK hattı ile Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir ve merkeze elektronik posta yoluyla talebinizi bildirebilirsiniz.
Bu konuda ayrıntılı kurum ana sayfamızda hizmetler başlığı altında yer alan "Atıklar Kabulü ve Bertaraf İşlemleri" başlığı altındaki başta ambalaj, pil olmak üzere evsel atıklar konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

Hemşehri İletişim Merkezi
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta: him@izmir.bel.tr

11.Tıbbi Atıkların Bertarafı Konusunda Hangi Birime Başvurabilirim?
11.Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı için 293 17 82 ya da 293 19 87 no.lu ALO TIBBİ ATIK HATTI’nı arayabilirsiniz.

12.Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Bertarafı için Hangi Birime Başvurabilirim?
12.Hafriyat atıklarının depolanabileceği yasal döküm alanları, Urla, Buca ve Bornova'da olmak üzere 4 alan rusatlandırılmıştır.
Atıklarınızı teslim edebileceğiniz alanlar ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için ilgili linkten yararlanabilirsiniz.

13.Haşere Ve Kemirgen Mücadelesi İçin Yardım Alabilir Miyim?
13.İlaçlama çalışmalarına yönelik öneri ve talepleriniz için Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayabilir, elektronik posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.
Hemşehri İletişim Merkezi
Telefon: 0.232.444 40 35
E-posta:  him@izmir.bel.tr

14.Düzenli Çalışmadığını Düşündüğümüz Sinyalizasyon Sistemi Hakkında Hangi Birime Bildirim Yapabiliriz?
14.Kavşaklar veya   yaya geçitlerindeki düzenli çalışmayan sinyalizasyon noktalarını 293 11 87 – 89 veya 293 33 81 numaralı telefonlara iletebilirsiniz.

15.Aracımın Çekildiğini Düşünüyorum Hangi Birimden Sorabilirim?
15.Çekilmiş olduğunu düşündüğünüz aracınızı; kurumumuzun e - işlem sorgulama sayfasında yer alan   “Çekilen Araç Takibi” alt menüsünden ya da bu linkten sorgulayabilirsiniz.

16.Sokak Hayvanlarımız İçin Belediyenizin Poliklinik Hizmetleri Bulunuyor Mu?
16.Sokak hayvanları için kültürpark içersinde küçük hayvan polikliniğimiz mesai saatlerinde ücretsiz hizmet vermekte olup ayrıca mesai saatleri dışında ve tüm resmi tatillerde 2933980 numaralı telefonumuzdan ulaşabileceğiniz acil müdehale hizmetimiz bulunmkatadır.
17.Bakamayacağım Köpeğimi Belediyeye Ait Bir Barınağa Teslim Edebilir Miyim?
17.Işıkkent Köpek Bakımevi'nde sahipleri tarafından çeşitli sebeplerle bakılamayan köpekler, haftanın yedi günü kabul edilmektedir. Bırakılmak istenen köpekler sahipleri tarafından bakımevine getirilerek tutanak karşılığı teslim alınır.
Işıkkent Köpek Bakımevi
Işıkkent – Gökdere Köyü yolu No:2 Bornova / İZMİR
Tel :0232 437 02 08  - 0232 437 02 07

18.Büyükşehir Belediyesine Ait Kültürel Aktiviteleri Hangi Sitelerden Takip Edebilirim?
18.İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesine ait etkinlikler  www.apikam.org.tr ,
İzmir Sanatta gerçekleşen etkinlikler  www.izmirsanat.org.tr ,
Tüm kültürel etkinlikleri ise  İzmir Kent portalı  www.izmir.com.tr ve
Belediyemizin internet sitesi www.izmir.bel.tr sitesi kültür sanat alt menüsünden takip edebilirsiniz.

19.Belediyeye İş Başvurusunu Hangi Birime Yapabilirim?
19.Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik gereği KPSS sınavında başarılı olan adayların atamaları sınav sonucuna göre ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilerek gerçekleştirilir.

Ancak 01.11.1984 tarih ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılması ve 09.10.2003 tarih ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereği iş başvurusunda bulunabilir konu hakkındaki dilekçelerinizi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı ile Yazı İşleri Şube Müdürlüğüne şahsen verebilirsiniz. Faks yolu ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Belge Arşivi – Mevzuat

Kanunlar

Büyükşehir Yasası

Belediye Yasası

İl Özel İdare Yasası


20.Çevreyi Rahatsız Eden Sahipsiz /Başıboş Kedi Ve Köpekler İçin Hangi Birime Bildirimde Bulunabilirim?
20.Sahipsiz ve çevreyi rahatsız eden/ başıboş kedi ve köpekler için ilgili ilçe belediyelerinin veterinerlik şube müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

21.Belediyenizin Meslek Edindirme Ve Hobi Kursları Bulunuyor Mu?
21.Belediyemiz bünyesinde "İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları" birimi başta meslek kursları olmak üzere, çeşitli konularda ücretsiz kurslar düzenlemektedir. Meslek Edindirme Kursları hakkında detaylı bilgiye https://www.izmir.bel.tr/KentKoleji/385/850/tr  internet adresinden veya  0.232 293 17 14 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

22.Engelli Vatandaşların Çeşitli Konularda Danışabileceği Bir Biriminiz Buluyor Mu?
22.Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Sosyal İşler Şube Müdürlüğü Engelliler Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Engelliler Merkezi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu altında faaliyet sürdürmektedir. Engelliler Kafeteryası ise İnciraltı Çakalburnu'nda faaliyet sürdürmektedir.  Birime, 0 232 293 17 37 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

23.Kadın Sorunlarırna Yönelik Danışma ve Destek Hizmeti Sağlayan Biriminiz Bulunuyor Mu?
23.Kadın Danışma Merkezi, telefon ve şahsen yapılan başvurulara, hukuksal ve psikolojik danışmanlık desteğini ücretsiz sağlanmaktadır. 
Kadın Danışma Merkezi'ne,sosyal projeler merkezi kültürpark lozan kapısı girişi no 50 adresinden ve 293 4  293 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

24.Cenazem Olduğunda Önce Ne Yapılmalı?
24.Ölüm esnasında; hastanede ölen kişi için hastane hekimliğine, evinde ölenler için bağlı oldukları İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Tabibine, adli vaka olarak kabul edilen vefat durumları için Savcılık Makamı’na, köylerde ölenler için Köy Muhtarlığı’na müracaat edilip, vefat eden kişinin kimliği müracaat yerine bırakılmak suretiyle Ölü Gömme İzin Kağıdı (Defin Belgesi) alınır. Yurtdışında vefat edenler için havaalanı doktorundan alınan defin belgesinin aslı ile müracaat edilir.

25.Hangi Mezarlıklar Gömüye Açık Durumdadır?
25.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait  tüm metropol genelindeki 250 mezarlıkta gömü hizmeti sürdürülmektedir.
İl ve ilçe genelindeki mezarlıklarla ilgili bilgi almak için Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'ne başvurulabilir.


26.Cenaze Defin Ücreti Ne Kadardır?
26.Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'müzün 2013 yılı ücret tarifesine göre;
Metropol ve metropole bağlı ilçelerde, cenazenin yıkama, kefenleme, nakil ve yer ücreti dahil olmak üzere 0 – 7  yaş (7 dahil) arası 45 TL., 8 yaş ve üstü 90 TL.’dir.
Cenaze defin ücreti Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'müzde ödenebilmektedir.

27.Fakir Cenazelerde Ne Yapmak Gerekir?
27.Cenazenin durumunu beyan eden tasdikli, imzalı belge (muhtarlıktan alınan fakir ilmühaberi) istenir. Bu durumda tüm hizmetler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanır ve ayrıca hiçbir ücret talep edilmez.

28.Şehit Cenazelerinde Nasıl Bir Uygulama Vardır?
28.Şehit cenazeleri için şehitliklerimiz mevcut olup, ücretsiz cenaze hizmeti verilmektedir.

29.Üste Gömü İşleminin Şartları Nelerdir?
29.Umum-i Hıfzıssıhha Kanunu’nun 223. maddesine göre 5 yılı dolduran mezarlara, gömülü olanın I. Derecedeki yakınının (anne, baba, eş, kardeş, çocuk; bunlar yoksa belgelenmek şartı ile torun, hala, teyze, amca, dayı) uygun görüşü ile, yine gömülü olanın anne, baba, karı-koca, kardeş, torun, yakınlığındaki kişiler üst gömü yapılır. Üst gömü işleminin yapılabilmesi için, mezarın başucundaki ad - soyad ve kimlik bilgilerinin Müdürlüğümüz arşiv kayıtlarıyla birbirini doğrulaması gerekmektedir.

30.Kentsel Dönüşüm Nedir ?
30.5393 sayılı kanunun 5998 sayılı yasa ile değişik 73. maddesinde “konut alanları, sanayi alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon alanları ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanabilir” hükmü kapsamında;
Kentsel Dönüşüm, “ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulların kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik uygulanan strateji ve eylemlerin bütünü” şeklinde tanımlanabilir.

31.İzmir’de Kentsel Dönüşüm Nerelerde Yapılmaktadır ?
31.1/25000 Ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı Revizyonuna göre 11.100 hektar kentsel yerleşme alanının %40’ına karşılık gelen 4.700 hektarlık kısmının sağlıklaştırma ve yenilemeye ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Bu tespitten hareketle, sağlıksız kent dokularının iyileştirilmesi ve kentsel sorunların çözümü amacıyla 18 adet "Sağlıklaştırma ve Yenileme Program Alanı" belirlenmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına, öncelikle "Afete Maruz Bölge" ilan edilen, Kadifekale, Yeşildere, Gürçeşme ile başlamıştır. Bu bölgelerde "Kentsel Yenileme Projeleri" başlığında yaklaşık 2.250 riskli yapının tahliye ve yıkımlarını gerçekleştirmiştir. Merkez kentte; Bayraklı, Uzundere, Ege Mahallesi, Ballıkuyu, Örnekköy, Aktepe-Emrez ile merkez kent dışında; Torbalı ve Bayındır'da "Yerinde Dönüşüm" hedefiyle "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri" başlığında çalışmalar yapmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için Kentsel Dönüşüm sayfamızı inceleyebilirsiniz.

32.İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ne Zaman ve Nerede Toplanır?
32.İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 5216 sayılı Kanununun 13. maddesi gereği, her ayın ikinci haftası önceden Meclis tarafından belirlenen günde ve saatte (halihazırda her ayın ikinci pazartesi günü, saat 18:00’da) mutat toplantı yeri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda toplanmaktadır.

33.İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantılarına isteyen herkes katılabilir mi?
33.Belediye Meclisi Toplantıları halka açık olup; görüş bildirme ve oy kullanma hakkı bulunmaksızın, isteyen herkes Meclis Toplantılarına katılabilir.

34.İzmir Büyükşehir Belediyesi İhtisas Komisyonları toplantılarına isteyen herkes katılabilir mi?
34.İhtisas Komisyonları Toplantıları aleni değildir. Ancak, gündemdeki konularla ilgili olmak üzere; kurum temsilcileri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,  üniversitelerin ilgili bölümlerinin, sendikalar (oda üst kuruluşu bulunan yerlerde üst kuruluşun, sendika konfederasyonunun bulunduğu yerde konfederasyonun) ve uzmanlaşmış sivil  toplum örgütlerinin temsilcileri ile davet edilen uzman kişiler, oy hakkı olmaksızın İhtisas Komisyonu toplantılarına katılabilir ve görüş bildirebilir.

35.İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin Kararları ve İhtisas Komisyonu Raporları isteyenlerce temin edilebilir mi?
35.Kararların tam metinleri ile İhtisas Komisyonları Raporları istekte bulunanlarca, 5255 sayılı Kanunla değişik 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 84. maddesi çerçevesinde, Karar Suret Harcı karşılığında Meclis Şube Müdürlüğümüzden elden temin edilebilmektedir.

Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..