Anasayfa > Hizmetlerimiz > Acil Durum ve Sağlık Hizmetleri > Veterinerlik Hizmetleri
Köpek Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz
 
Bakımevlerimize çevre, hayvan ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalar kapsamında çevre kalitesi yüksek ve yaşanabilir bir kent için ilçe belediyeler tarafından başıboş dolaşan köpekler toplanıp getirildiği gibi,sahipleri tarafından bakılamayan hasta,yaşlı ve bakıma muhtaç köpeklerde  getirilip bırakılmaktadır.Gelen köpekler bilgisayar ortamında kayıt altına alındıktan sonra, iç ve dış parazitlere karşı ilaç uygulanıp 10 gün müşahade altına alınırlar.
 
Bu süreçte hasta olanların tedavileri yapılıp, süre bitiminde köpekler kısırlaştırılıp kuduz aşıları yapılmakta sol kulaklarına üzerinde numaraları olan kulak küpeleri takılıp 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre alındığı ortama bırakılmak üzere bir belge ile getiren ilçe belediye yetkililerine teslim edilmektedir. Sasalı köpek bakımevi ilçe belediyeleri tarafından getirilen sahipsiz köpeklerin rehabilite edildiği, sokakta yaşaması mümkün olmayan (sakat,agresif, kör vs.) ya da toplumla uyumsuz olan köpeklerin kontrol altında tutulduğu,bakımevlerimizde uzun süre sahiplendirilemeyen köpeklerin bakım, beslenme ve tedavilerinin yapıldığı bir bakımevi olarak  faaliyetini sürdürmektedir.
 
 
Sahipleri tarafından getirilip bırakılan köpekler ise sahiplenecek aile bulunana kadar bakımevimizde tutulur.Tüm hayvanların bakım ve beslenmesi kuru mama ile yapılır. Köpek sahiplenmek isteyen 16 yaşından büyük herkes nüfus cüzdanı, tasma ve zincirle bakımevimizi ziyaretlerinin ardından dilerse ücretsiz olarak köpekleri sahiplenebilir. Bakımevlerimiz cumartesi ve pazar günlerinde de hizmet veriyor.
 
 
Işıkkent Köpek Bakımevine ulaşım
Şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan 277 hat no.’lu otobüs Işıkkent Bakımevi’nin önünden geçmektedir. Işıkkent Bakımevi,Bornova Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi mevkiinde, Bornova-Buca çevreyolu kenarındadır. Çevreyolu Işıkkent kavşağını geçtikten sonra Dökümcüler sitesinin önünden Gökdere Köy yoluna girilerek bakımevine ulaşılabilir. 
Yolda yönlendirme tabelalarımız bulunmaktadır.
 
Işıkkent Köpek Bakımevi Tel:437 02 07 - 08
 
 
Işıkkent Köpek bakımevimiz için ziyaret için servis saatleri

Günler

Hareket Noktaları

Kalkış Saati

Dönüş Saati

Cumartesi

Fuar
Lozan kapısı önü

12:00

14:00

Pazar

Karşıyaka
Atatürk Heykeli önü

12:00

14:00

      
Küçük Hayvan Polikliniği
Polikliniğimizde sokak hayvanlarına yönelik bakım ve tedaviler yapılmaktadır.
 
  
Sokak kedileri,  293 39 80 numaralı telefondan alınan randevuyla ücretsiz kısırlaştırılır.  Sokak kedilerine antiparaziter ilaç enjeksiyon ile uygulandıktan 3 gün sonra kısırlaştırma operasyonu yapılır, operasyona kadar olan süreçte kediler kuru mama ile beslenerek, hasta olanların tedavileri tamamlanır.  Operasyonun ardından, sol kulaklarına V şeklinde çentik atılıp getiren kişiye teslim edilmektedir.
 

Küçük Hayvan Polikliniğimizde sahipli hayvanların bakımı ve tedavisi yönündeki uygulamalar; İzmir Valiliği'nin 13/03/2012  tarih, b.05.4.vlk.0.35.07.00-250/6734 sayılı  yazısı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürlüğü'nın 12/03/20122 tarih, b.12.4.ilm.0.35.03/10319  sayılı yazıları gereği 1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren yapılmıyor.
 
Tel:293 3980  Faks: 483 69 37
 
 DENETİMLER
 
Hayvan Damları Şikayetleri
Büyükşehir belediyemize yazılı verdikleri şikayet dilekçesi doğrultusunda Veteriner İşleri  Şube Müdürlüğü denetim ekibi tarafından  yerinde denetlenir. Şartlara uymayan yerler için tutanak tutulur ve süreli ihtar verilir. Süre sonundaki ziyarette ihtar konusuna uygunluğu kontrol edilir. İhtara uymayan işletme veya şahıslara ceza tutanağı düzenlenir. Şikayet hakkında ilgili kurumlara ruhsat ve diğer işlemlerle ilgili takibinin yapılması yönünde yazışma yapılır. Belediye Başkanlığımıza bilgi verilmesi istenir.
 
EĞİTİMLER
 
İlköğretim Öğrencilerinin Bakımevi Ziyaretleri ve Eğitim
Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde, ziyaret takvimi öğrenim dönemi başında belirlenen okullardaki öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde kurumumuzca sağlanan otobüslerle Işıkkent Köpek Barınağı'nı ziyaret ediyor.
 
Bakımevinde görevlisi veteriner hekim tarafından gezdirilerek padoklarda bilgi verilen öğrenciler,  , zoonoz hastalıklar ve sokak hayvanları konusunda yaklaşık 45 dakikalık görsel sunumlarla desteklenen seminer sonrasında öğrenciler, merak ettiği konular hakkında bilgilendiriliyor.  
 
 
  
Hayvanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken konularda hatırlatmalarda bulunulur.  Eğitim sonunda öğrenci ve öğretmenleri okullarına bırakılır.  Ziyaretler, Salı ve Perşembe günleri, öğleden sonraları, eğitim dönemi boyunca yapılmaktadır.
 
  
 
Petshop Çalışanları ve Yerel Koruma Görevlisi Eğitimleri
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında,  ev ve süs hayvanları satış yerlerinde çalışanların zorunlu eğitimleri İzmir Veteriner Hekimler Odası işbirliği ile gerçekleştirilmekte ve eğitimlerini tamamlayanlar sertifika alabilmektedir. 
 
Eğitimler; CİTES Sözleşmesi, Ev ve Süs Hayvanlarının Korunmasına dair Avrupa Sözleşmesi, 5199  Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Yaban Hayatı, Ev ve Süs Hayvanlarının Satışı ve Barındırma Yerleri Yönetmeliği,  hayvan ekolojisi ve davranışları, hasta hayvanların tanınması, hayvan bakımı ve beslenmesi, hayvanlarda zoonoz hastalıklar, halk sağlığı, kısırlaştırma aşılama, barındırma ve sahiplendirme, iletişim becerileri başlıklarında eğitim verilmektedir.
 
Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olmak için Çevre ve Orman İl Müdürlüğüne başvuru yapan hayvanseverlere ilçe belediyelerimiz tarafından düzenlenen eğitimlerde veteriner hekimlerimiz eğitmen olarak görevlendirilmekte ve katılanlara belge verilmektedir.
 
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..