Kent yaşamına engellerinden dolayı katılmakta güçlük çeken bireyler için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce her alanda çağdaş düzenlemeler gerçekleştiriyor. Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü; engelli hemşerilerimizin eğitim, ulaşım, rehabilitasyon, psiko-sosyal danışmanlık ile kişisel gelişim gereksinimlerini karşılamak ve sahip oldukları tüm haklarla ilgili onları bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla hizmet vermektedir. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında ikamet eden engelli birey ve ailelerinin yaşam standartlarının iyileştirilmesi, eğitim alabilecek düzeyde olan engelli çocukların eğitim hizmetlerinden yararlandırılması ve engellilik konusunda bilinçlendirme çalışmaları, sosyal hayata uyumları İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nün uygulamaları ile gerçekleşiyor. 
 
Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü; 2000 - 2014 yıllarında engelli birimi, 2014 yılından sonra Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü; Başta TC. Anayasası olmak üzere; Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği, 5215 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun  ve İl Özel İdaresi Yönetmeliği ve başta BM Engelliler Hakkında Sözleşme olmak üzere Türkiye'nin taraf olduğu Uluslararası Sözleşmeler doğrultusunda çalışmalar sürdürülüyor.
 
Eğitim Hizmetleri
Özellikler Zihinsel, bedensel engelli, öğrenme güçlüğü olan çocuk ve yetişkinler olmak üzere tüm engel gruplarına yönelik kişisel özbakım, motor, dil, sosyal ve bilişsel gelişim gibi bireysel ve grup eğitimleri veriliyor 
 
Okul Öncesi Eğitim
Okul öncesi dönemde olan zihinsel, bedensel engelli, öğrenme güçlüğü olan bireylere kavram eğitimi, öz bakım becerileri, motor becerileri, dil, sosyal ve bilişsel gelişim alanlarına yönelik eğitimler verilmektedir.
 
Akademik Eğitim
Okul Öncesi Eğitimini tamamlayan engelli bireyin, okul öncesinde öğrendiği bilgi ve beceriyi farklı ortamda uygulayabilmesi ve kazandığı bilgi, becerilerin kalıcı olması ilk amacımızdır. Engelli bireylerin eğitime etkin katılımını sağlayarak, davranışları cesaretlendirmekte ve pekiştirilmektedir. Engelli bireylere okuma-yazma, okuduğunu anlama, dinlediğini anlama, problem çözme becerilerini geliştirme eğitimleri verilmektedir

    
El Sanatları ve Resim Eğitimleri
Müdürlüğe bağlı Merkezlerde,  engelli bireylere resim ve el sanatları branşlarında bireysel ve grup olarak eğitimler veriliyor. Çalışmalar; çeşitli sergi ve yarışmalarda yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi,  çizgi, teknik bilgi ve üç boyutlu çalışmalarla ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül alıyor.
 


 
 
Müzik Eğitimleri
Merkezimize kayıtlı engelli çocuklar ve yetişkinlerin sosyalleşmesini sağlamak amacıyla çocuk korosu ve halk müziği korosu oluşturuldu. Korolor özel günlerde izleyicileriyle buluşuyor.
 
Sportif Etkinlikler
Bedensel engelli çocuk ve gençlerin psikomotor ve bedensel gelişimleri için  boccia, masa tenisi, aikido ve modern dans, futbol, basketbol gibi branşlarda kurslar veriliyor. Boccia Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olan sporcularımız, farklı kategorilerde ödüller aldı. 
 
 
Kültürel ve Sosyal Etkinlikler
Aylık sinema gösterimleri, bilim ve sanat müze gezileri ile yıl boyunca İnciraltı Engelliler Kafeteryasında her hafta çarşamba akşamları eğlence düzenleniyor.  İzmir'de ikamet eden tüm engelli bireyler ve yakınları için bahar ve yaz dönemlerinde ailelerle birlikte İzmir Doğal Yaşam Parkı ve Yassıcada gezileriyle gerçekleştiriliyor, önemli gün ve haftalar çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Yaz aylarında engelli ve engelsiz öğrencilerin biraraya geldiği İzci Kampıyla,  engelli farkındalığı yaratmanın yanı sıra; engelli çocuklarda özgüven artışı sağlanıyor.
 
Etkinlikler için Ücretsiz Salon Tahsisleri
İzmir Büyükşehir Belediyesine ait toplantı salonları, tüm engelli kurum ve kuruluşların düzenledikleri etkinlikler için ücretsiz olarak tahsis edilmektedir. 

Engelli Hizmet Aracı
Müdürlüğümüze ait özel donanıma sahip  5 adet engelli minibüsümüz ile, ortopedik engelli vatandaşlarımızın hastane, banka, kamu ve eğitim kurumlarına ulaşımları randevu sistemiyle sağlanıyor.
 
 
Sosyal Danışmanlık
Müdürlüğümüze başvuru yapan engelli birey ve aileleri Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleri ve sahip oldukları haklar konusunda bilgilendirme,gerektiğinde ilgili kurumlara yönlendirme, eğitim, sağlık, sosyal yardımlar, ulaşım, istihdam, hukuki konularda rehberlik hizmetleri vermektedir.

Psikolojik Danışmanlık
Eğitim amaçlı başvuran engelli bireylerin ilk görüşmeleri ve değerlendirmeleri yapıldıktan sonra, özel eğitim gereksinimi olan engelli bireylere ve ailelerine Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti verilmektedir. Eğitim hizmetleri “Ev Eğitim Programı” ile de desteklenmektedir. 
 
Akülü – Manuel Sandalye, Görme Engelli Bastonu, Hasta Yatak ve Bezleri
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü, başta öğrenciler olmak üzere tüm müracaatları değerlendirerek, sosyal incelemeler ve sosyo –ekonomik kriterler doğrultusunda uygun olan vatandaşlarımıza akülü tekerlekli sandalye, manuel tekerlekli sandalye, akü, görme engelli bastonu, hasta bezi ve hasta yatağı yardımını gerçekleştirmektedir. 
 
Ayrıntılı bilgiye 293 17 28 numaralı telefondan ulaşılabilir.
 
Aynı ve Nakdi Yardımlar
İhtiyaç sahibi engellilerimize bayramlarda ve belirli zamanlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiye 293 17 02 numaralı telefondan ulaşabilir.
 
Ücretsiz Erişilebilir Toplu Ulaşım Hizmeti
Engelli kimlik kartı olan tüm engelli bireyler için otobüs, vapur ve metro ulaşımı ücretsizdir.  Ulaşım hizmetleri, engelli erişimine uygun dizayn edilmektedir. ESHOT’un filosundaki 1453 otobüsün tamamı 2015 yılından itibaren engelli erişimine uygun hale getirilmiştir.

Eşrefpaşa Hastanesi Engelliler Evde Bakım Hizmeti 
Eşrefpaşa Hastanesi'nin evde bakım hizmetinden engelli hastalarımız yararlanabiliyor.Ayrıntıli bilgiye 293 81 39 numaralı telefondan ulaşılabilir.
Engelli Bireyler için 20 m³ ‘e kadar olan su kullanımında %50 indirim uygulaması
5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14.maddesi uyarınca %40 ve üzeri engeli bulunan bireylerin veya vasilerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’ne, 
1) İki adet özürlü kimlik kartı fotokopisi veya sağlık raporu, 
2) Vukuatlı nüfus örneği, 
3) Adrese ait su faturası 
4) Deprem sigortası poliçesi 
5) Vasisi olanlar için mahkeme kararı ile başvurmaları halinde
 
Ayrıntılı bilgiye 293 22 06 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Ücretsiz Yaz Spor Okulları
Engelli vatandaşlarımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yaz Spor Okulları’ndan ücretsiz yararlanmaktadır.  

Görme Engelliler Kent Rehberi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yetki alanımızdaki yaklaşık 15000 önemli yer bilgisi, otobüs durak bilgileri ile günlük nöbetçi eczane bilgilerinin, mobil telefonlara kurulabilen açık kaynak kodlu ücretsiz “Loadstone GPS Programı”nda kullanılmasına yönelik hazırlanan “Görme Engelliler İçin Kent Rehberi” hizmet vermektedir. 
 
 
 
 
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..