Kütüphaneler ve Müzelerimiz

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)

Tarihsel ve geleneksel değerleri titizlikle korumak ve değerlendirmek; şehir arşivini bir belgelikte çağdaş yöntemlerle derlemek amacıyla, arşiv ve müzenin bilimsel kriterlere göre yapılandırma projesi 2000 yılında başlatılmış,  mekan olarak 1932 yılında inşa edilen İzmir İtfaiyesi Merkez Binası seçilmiştir.

İzmir'in geçmişten getirdiği birikimi yansıtan her türlü materyal derlenmiş ve tasnif edilmiş olarak sunulmaktadır.

İzmir Kent Arşivi'nde toplanan malzeme bilimsel yöntemlere göre tasnif edilmekte ve bilgisayar teknolojisinin bütün imkanları kullanılarak araştırmaya açık hale getirilmektedir.
Kent Müzesi'nde ise kentin tarihini görsel olarak sunan bir birimdir.Kent Arşivi'nde üretilecek olan bilginin kullanıldığı sergilerle, İzmir halkının kent bilincine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

http://www.apikam.org.tr
Şair Eşref Bulvarı No: 1/A Çankaya - İZMİR.
Tel: 0(232) 293 39 00
Faks: 441 30 39
 
KENT KÜTÜPHANESİ
Atatürk Cad. No: 454 - Alsancak (Alsancak Garı Karşısı)
Tel: 293 1151 Faks: 232 464 44 15
E.posta:
Kütüphanemizde 10 bin adet Türkçe, 30 bin adet İngilizce kitap bulunuyor.
Çalışma Saatleri: Hafta içi günlerde  08.00 - 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

BUCA  KÜTÜPHANESİ
Ufuk Mah. 916 Sk. No: 31/1   Buca
Tel: 293 1149
E.posta :
Kütüphanemizde 3 bin adet kitap bulunuyor.

GÜZELBAHÇE KÜTÜPHANESİ

Yıldız Sk. No: 31/1  Güzelbahçe
Tel : 293 1153
E.posta :
Kütüphanemizde 4 bin adet Türkçe kitap bulunuyor.

Kent Kütüphanesi dışındaki  ilçe kütüphanelerimiz  hafta içi günlerde 08.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  

Kütüphanelerimizde toplam 25 bin adet Türkçe, 30 bin adet İngilizce kitap bulunuyor.
Kütüphanelerimiz; üyelik işlemiyle ödünç kitap veriyor. Üye olmaksızın kütüphanelerden gün içinde yararlanılabiliyor.

 

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente armağanı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), sanata dair uzun soluklu bir düşün gerçeğe dönüşmesidir. 2000 yılında bir proje yarışmasıyla başlayan bu düş, 27 Aralık 2008 tarihinde hayata geçirilmiştir.
29.500 m2 toplam alana sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, içerisinde 1133 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu, açık alan etkinlerine de uygun yapısıyla Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden birisidir. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, teknik ve akustik bakımından da Türkiye’nin en iyi sanat merkezidir. Akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP Firması tarafından gerçekleştirilmiştir.
Sahnenin önünde yer alan asansörlü bölüm, sahneye kazandırdığı farklı fonksiyonlarla salonun kullanım zenginliğine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca engelliler de unutulmamış ve merkez, gerek sanatseverlerin, gerekse engelli sanatçıların, her mekana rahatlıkla ulaşılabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. AASSM konser salonu, akustik özelliği anlamında da dünyadaki diğer konser salonlarıyla boy ölçüşebilecek standartlardadır. Özenli bir akustik projenin uygulandığı konser salonunun yanı sıra merkez, çeşitli türlerden sergilere ev sahipliği yapacak geniş galerilere sahiptir.

 Günlük Salon  Tahsis   Bedelleri
Büyük Konser : 10.000.00 TL (KDV dahil) Küçük Konser:   5. 000.00 TL (KDV dahil)
Not : Konser Salonları için 1 Prova dahildir.
Galeriler ( Her bir galeri için ) 15 günlük: 2.000.00 TL.
Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin internet adresine http://www.aassm.org.tr linkinden ulaşabiliriz.

İLETİŞİM

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
Mithatpaşa Caddesi 1087 Güzelyalı / İZMİR İnternet Sitesi: www.aassm.org.tr
E-posta: iletisim@aassm.org.tr  
Halkla İlişkiler: 0 (232) 293 38 18 - 19 - 20 AASSM Gişe: 0 (232) 293 38 31 - 32 Faks : 0 (232) 293 38 33

ULAŞIM

VAPUR
Bostanlı – Üçkuyular hattında sabah saatlerinden başlayarak, yoğun saatlerde 45 dk. ara ile arabalı vapur seferleri bulunmaktadır. Karşılıklı seferler 22.30’da sonlanmaktadır.
Ayrıca Konak – Karşıyaka hattında da gece saat 01:00’e kadar vapur seferleri sürmektedir. Karşıyaka – Göztepe hattında yoğun saatlerde karşılıklı seferler düzenlenmektedir.
 
İZBAN
Aliağa – Cumaovası İZBAN hattı ile Alsancak ve Halkapınar istasyonlarından aktarma otobüsleri aracılığıyla AASSM’ye ulaşılabilir.

METRO
Bornova – Üçyol güzergahındaki metro seferleri ile Konak ve Üçyol istasyonlarından aktarma otobüsleri aracılığıyla AASSM’ye ulaşılabilir.
 
OTOBUS
Halkapınar ve Konak aktarma merkezinden kalkan tercihen Mithatpaşa Caddesi güzergahını izeyerek Üçkuyular, Narlıdere, Güzelbahçe yönüne giden tüm otobüs hatlarını kullanarak  AASSM’ye ulaşabilirsiniz.
Metro,otobüs ve vapur seferlerinin ayrıntılı hareket ve güzergah bilgileri için: http://www.izmir.bel.tr/Ulasim.asp

                    

Ahmed Adnan Saygun

Sanatçı, 7 Eylül 1907 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Klasik batı müziğinde yapıtlar vermiş bir Türk bağdarı, müzik eğitimcisi ve budun müzik bilimcisidir (etnomüzikolog). Saygun, T.C. ilk Devlet sanatçısıdır. Türk müzik tarihinde Türk Beşleri olarak anılan bestecilerden birisi olan Saygun, ilk Türk operasının bestecisidir. Cumhuriyet Dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden "Yunus Emre Oratoryosu" en önemli yapıtıdır.
Önemli din bilginleri yetiştirmiş İzmirli köklü bir aileden gelen Saygun'un babası sonradan İzmir Milli Kütüphanesi'nin kurucuları arasında yer alacak olan öğretmen Mahmut Celalettin Bey, annesi Konya'nın Doğanbey mahallesinden gelip İzmir'e yerleşmiş bir ailenin kızı olan Zeynep Seniha Hanım'dır.
1922 yılında, Macar Tevfik Bey'in öğrencisi oldu. 1925 yılında Fransızca olan La Grande Encyclopedie'den müzikle ilgili makaleleri çevirerek birkaç ciltlik büyük bir Musiki Lugati meydana getirdi. İlkokullarda öğretmenlik yaptığı dönemde Ziya Gökalp'in, Mehmet Emin'in, Bıçakçızade Hakkı Bey'in şiirleri üzerine okul şarkıları yazdı. 1925 yılında devletin yetenekli gençleri müzik eğitimi için Avrupa'daki önemli konservatuarlara göndermek üzere açtığı sınava girmek isteyen genç müzisyen, annesinin ani ölümü üzerine bu fırsatı kaçırdı. Orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yapmak için açılan sınavı kazanarak 1926 yılından itibaren bir süre İzmir Erkek Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaptı.

1927–1928 yıllarında "Re Majör Senfoni"yi besteleyen sanatçı; 1928 yılında hükümetin müziğe yetenekli gençler için açtığı sınavı tekrarlaması üzerine bu sefer fırsatı yakaladı ve devlet bursuyla Paris'e gönderildi. Vincent d'Indy (Kompozisyon), Eugène Borrel (Füg), Paul le Flem (Kontrpuan), Amédée Gastoué (Gregoryen ezgileri) ile çalıştı. Paris'teyken Op. (Opus) 1 sıra numaralı Divertissement adlı orkestra eserini yazdı. Saygun’un bu bestesi 1931 yılında jüri başkanının Henri Defossé (Cemal Reşit Rey'in orkestra şefliği hocasıdır) olduğu Paris’teki bir beste yarışmasında ödül kazandı.

Saygun, 1931'de Türkiye'ye dönüp bir süre Musiki Muallim Mektebi'nde müzik öğretmenliğine başladı; müzik imlası ve kontrpuan dersleri verdi. Ahmed Adnan Bey ve ailesi 1934'te Soyadı Kanunu üzerine matematik öğretmeni babasının isteği ile "Saygın" soyadını aldı; ancak başkası tarafından alındığı gerekçesiyle bir süre sonra soyadları "Saygun" olarak değiştirildi.

Adnan Saygun, 1934 yılında devlet başkanı Atatürk'ün talebiyle, Türkiye'yi ziyaret edecek olan İran Şahı Rıza Pehlevi şerefine ilk Türk operası olan Op. 9 Özsoy Operası'nı bir ay gibi çok kısa bir sürede yazdı. Liberettosunu Münir Hayri Egeli'nin yazdığı opera, Türk milletinin doğuşunu, İran ve Türk milletlerinin kökü uzak tarihe dayanan kardeşliğini ifade etmekteydi. Eserin prömiyeri 19 Haziran 1934 gecesi Atatürk ve Rıza Pehlevi huzurunda gerçekleştirildi.Sanatçı, Özsoy'un sahnelenmesinden sonra Yalova'daki yazlık evinde kendisini kabul eden Atatürk'e Türk musikisi hakkında bir rapor sundu. Güneş-Dil ve Türk Tarihi teorilerinden etkilenerek hazırlanmış bu rapor 1936'da "Türk Musikisinde Pentatonizm" başlığı ile yayımlandı. Yalova'dan dönüşte vekaleten Riyaset-i Cumhur Orkestrası Şefliğine getirilen sanatçı; bu görevini bozulan sağlığı nedeniyle İstanbul'a gidişi nedeniyle ancak bir kaç ay sürdürebildi. Orkestra ile ilk konserini 23 Kasım 1934'te verdi.


 
1934 yılı Kasım ayı sonunda Saygun'a Atatürk'ten yeni bir opera sipariş geldi. 27 Aralık gecesi temsil edilmek üzere Taşbebek operasını bestelemeyi başaran sanatçı, bu operada yeni Cumhuriyet insanının doğuşunu anlattı. Eser, 27 Aralık 1934 gecesi Ankara Halkevi'nde sahnelendi; orkestrayı çok hasta olmasına rağmen bizzat Saygun yönetti. Temsilin ardından İstanbul'a giden ve beş ay ara ile iki kulak ameliyatı geçiren Saygun'un, görevini ihmal ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndaki ve ardından Musiki Muallim Mektebi'ndeki işine son verildi; Ankara Devlet Konservatuarı'nın kuruluş çalışmalarından da uzaklaştırıldı. Saygun, 1936'da İstanbul Belediye Konservatuarı'nda öğretmenliğe geri döndü; 1939'a kadar bu görevde kaldı. Sanatçı, "Yunus Emre Orotoryosu" adlı ünlü yapıtının seslendirilişine kadar sürecek olan bir gözden düşme dönemine girmişti. Saygun İstanbul'da iken Ankara'da devam eden yeni bir konservatuar kurma çalışması, Saygun'un savunduğu "kültürel ulusallık" fikrini değil, "evrensel müzik" anlayışını destekleyenler tarafından sürdürüldü. Konservatuar, bu iş için danışman olarak getirilen konservatuar Paul Hindemith'in evrenselci müzik görüşleri doğrultusunda 1936 yılından kuruldu. Adnan Saygun ise 1936 yılında Halkevleri'nin daveti üzerine Türkiye'ye gelen Macar besteci ve etnomüzikolog Bela Bartok'a Anadolu gezisinde eşlik etti. Birlikte özellikle Osmaniye dolaylarından derledikleri türküleri notalaştırdılar. Çalışmaları, "Bela Bartok’un Türkiye’deki Halk Müziği Araştırmaları” başlıklı bir kitap haline getirilerek 1976 yılında Macar ilimler Akademisi tarafından İngilizce bastırılmıştır.

 Saygun, 1939 yılında Halkevleri'nin önerdiği müfettişlik görevini kabul etti ve bu vesile ile Türkiye'yi dolaştı. 1940 yılında bir konser için Ankara'ya gelen ancak ülkelerinden Nazi baskısı nedeniyle geri dönmeyen Budapeşte Kadın Orkestrası üyelerinden Macar asıllı Irén Szalai (sonradan Nilüfer adını almıştır) ile 1940 yılında evlendi; çiftin çocuğu olmadı. Halkevleri'ndeki görevinin yanı sıra 1940 yılında "Türk Müzik Birliği" adlı bir koro kuran Saygun, bu koro ile düzenli oda müziği konserleri verdi. "Halkevlerinde Musiki" adlı bir kitap yayınladı. Yunus Emre Orotoryosu 1943 yılında CHP'nin açtığı yarışmada birincilik ödülünü Ulvi Cemal Erkin'in piyano konçertosu ve Hasan Ferit Alnar'ın Viyola Konçertosu ile paylaştı. Saygun'un 1942'de tamamladığı Yunus Emre Oratoryosu, 25 Mayıs 1946'da Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde seslendirildi ve büyük başarı kazandı. En önemli eseri kabul edilen bu eser, daha sonra Paris'te ve 1958 yılında Birleşmiş Milletler kuruluş yıldönümü verilesiyle New York'ta ünlü orkestra şefi Leopold Stokowski yönetiminde seslendirilmiştir. Bu eserle Saygun, çocukluğunda İzmir Kemeraltı Çarşısı'nın Dervişler Caddesi'nde Mevlevi dervişlerden duyduğu ezgileri Avrupa ve Amerika'ya sonradan eserin çevrileceği 5 ayrı dile taşımış oluyordu.

Sanatçı eserin Ankara'daki ilk temsilinden sonra 1946 yılında Halkevleri müşavir ve müfettişliğinin yanı sıra Ankara Devlet Konservatuarı'na kompozisyon öğretmeni olarak atandı. Aldığı davetler üzerine Londra ve Paris'e gitti; halk müziği üzerine çalışmalar yaptı; konferanslar verdi. Kerem, Köroğlu, Gilgameş, koral eserler, 5 senfoni, çeşitli konçertolar, oda müziği eserleri, vokal ve enstrümantal parçalar, sayısız türkü derlemeleri, kitaplar, araştırmalar, makaleler yazdı. Eserleri New York NBC, Orchestre Colonne, Berlin Senfoni Orkestrası,  Northern Sinfonia, Julliard Quartet gibi topluluklar tarafından seslendirildi. 1971'de yürürlüğe giren Devlet Sanatçılığı Kanunu çerçevesinde ilk Devlet Sanatçısı unvanı Adnan Saygun'a verildi. Sanatçı, 6 Ocak 1991 tarihinde pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Etnomüzikoloji ile müzik eğitimi konularında yayınları vardır. Çalışmaları ve diğer belgeleri Ankara’da Bilkent Üniversitesi bünyesinde kurulan “Ahmed Adnan Saygun Müzik Eğitim ve Araştırma Merkezi”nde bulunmaktadır.
Ahmed Adnan Saygun’un yapıtlarının seslendirme üzerindeki hakları SACEM’e aittir. Yayınlanan bir kısım yapıtlarının telif hakları Southern Music Company, New York ve Hamburg’taki Peer Musikverlag’a aittir. Müzikolog Emre Aracı tarafından kaleme alınan kapsamlı bir biyografisi Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü adı altında Yapı Kredi Yayınları tarafından 2001 yılında yayımlanmış; hayat öyküsü ayrıca Mucize Özinal tarafından Dar Köprünün Dervişi (2005) adıyla romanlaştırılmıştır.
 Kitapları
•    Türk Halk Musıkisinde Pentatonizm, 1936.
•    Gençliğe Şarkılar: Halkevi ve Mektepler için, 1937.
•    Halk Türküleri: Yedi Karadeniz Türküsü ve Bir Horon, 1938.
•    Halkevlerinde Musıki, 1940.
•    Yalan (Sanat Konuşmaları), 1945.
•    Lise Müzik Kitabı (Halil Badi Yönetken ile birlikte), 1955.
•    Karacaoğlan, 1952.
•    Musıki Temel Bilgisi, 1958 – 1966.
•    Mod öncesi Ezgilerin Sınıflandırılması, 1960.
•    Toplu Solfej, I – 1967, II – 1968.
•    Töresel Musıki, 1967.
•    Atatürk ve Musıki: Onunla Birlikte, Ondan Sonra..., 1982.
 Çeviriler
 Atatürk ve Musıki: Onunla Birlikte, Ondan Sonra..., Ankara, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, 1982.

 Kaynak: http://tr.wikipedia.org 

İzmir Sanat

Fuar Kültürpark 26 Ağustos Kapısı yakınındaki İzmir Sanat, yıl boyunca; söyleşi, seminer, tiyatro ve film gösterileri, konserler ve sergilere ev sahipliği yapıyor.
İzmir Sanat’ta;
308 kişilik tiyatro ve sinema salonu,Söyleşiler, dia gösterimleri ve sunumlar için 80 kişilik oditoryum, dans prova salonu, sergi alanı, ayrıca, sanatçılar için soyunma ve dinlenme odaları bulunuyor.İzmir Sanat'ta gerçekleşen etkinlik programlarına kültür sanat ana sayfamızdan erişilebilir ve biletleri İzmir Sanat gişesinden temin edilebilirsiniz.
Günlük Salon Tahsis ve Aylık Kurs  Bedelleri ile Salon Teknik Ölçüleri
Konser : 825 TL 

Kapasite:300 kişilik.
(Balkon ve salon toplam)

Tiyatro : 500 TL Sahne Boyutları
Toplantı, Panel: 400 TL Derinlik 9 m.
Oditoryum Tahsis Bedeli: Ücretsiz Portal yüksekliği 3.30 m.  
Kurs Ücretleri 60.00 TL KDV Dahildir.   En 11.30 m.

Salon Yerleşim Planı için tıklyanız...


 İLETİŞİM
Fuar Kültürpark 26 Ağustos Kapısı İzmir/Türkiye
Gişe: 0(232)  293 40 49
İzmir Sanat Sorumlusu: 293 39 64
Salon Tahsisi: 293 19 47
Faks:  293 40 44

 


 

İsmet İnönü Sanat Merkezi

Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı'na bağlı İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde;  konser, seminer, konferans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası tüm organizasyonlar gerçekleştirilebilmektedir.

İsmet İnönü Sanat Merkezi
Kültürpark Fuar Alanı Lozan Kapısı  Mimar Sinan Mah. 35220 Izmir
Gişe Tel: 0232 293 46 04  İletişim:  293 19 62

Koltuk Kapasitesi: 715 Sahne Boyutları
Günlük Salon Tahsis Bedelleri  Derinlik 9.60 m.(perde açıkken 12.5 m.)
Konser: 1 650 TL  Yükseklik tavan verev 8 m.-10 m. değişiyor.
Tiyatro: 1 000 TL En 17.25 m.
Toplantı: 750 TL KDV Dahildir.                                

Salon Yerleşim Planı İçin tıklayınız...

Tahsis Bilgi: 293 19 47

ULAŞIM
VAPUR - OTOBÜS
İsmet İnönü Sanat Merkezi Basmane ile Alsancak semtlerinin kesiştiği noktada yer alan İzmir Fuarının içinde Lozan Kapısı girişi sol tarafında bulunuyor. Vapurla ulaştığınız  Alsancak İskelesinden Fuar Lozan Kapısı yaklaşık 15 dakikalık yürüşüş mesafesinde.  Montrö ve Fuar güzergahlı otobüsleri kullanarak fuar alanına kolaylıkla erişilebilir.
İZBAN ve METRO
Aliğa - Cumaovası İZBAN hattı ile Halkapınar durağında aktarma yapılarak Metro Bornova - Konak hattını kullanarak, Basmane istasyonunda inerek,  Fuar Basmane 9 Eylül Kapısından giriş yaparak İsmet İnönü Sanat Merkezi'ne ulaşabilirsiniz.
Metro,otobüs ve vapur seferlerinin ayrıntılı hareket ve güzergah bilgileri için: http://www.izmir.bel.tr/Ulasim.asp


Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

İzmir Belediyesi Tarafından itfaiye merkez binası olarak kullanılmak üzere, 1932 yılında yapıldı. Mimarı Mesut Özok'tur. Hizmete alındığı 1932 yılından, 2001 yılı Kasım ayına kadar aralıksız olarak yetmiş bir yıl İzmir itfaiyesi olarak kullanıldı. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının kentteki önemli hatıralarından olan bina kent arşivi ve müzesi kurulmak üzere 2002 yılı Şubat ayında restore edilmeye başlandı. Restorasyon, tefriş ve iç donanım çalışmalarının bitirilmesinden sonra 10 Ocak 2004 tarihinde yapılan törenle açıldı.Kent Arşivi ve Müzesi düşüncesinin gerçekleşmesi için çok çaba harcayan ve bu projeye İzmir'e yapılan kültürel yatırımlar içinde özel bir önem veren, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Piriştina'nın vefatından sonra, "İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi" ismi verildi.

İLETİŞİM
Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi
Şair Eşref Bulvari No:1-A Çankaya/ İZMİR
Telefon: 0232 293 39 00
Web Sitesi: http://www.apikam.org.tr
E-posta: apikam@apikam.org.tr
 
 

 

Çetin Emeç Sanat Galerisi

Uzun yıllar İzmir Büyükşehir Belediyesi Binasında sanatseverlere hizmet veren Çetin Emeç Sanat Galerisi, 1 Ekim 2006 tarihinde yeni yerine taşındı.Geçmişte İzmir Belediyesi hizmet binası olarak kullanılan, daha sonra restore edilerek Egemenlik Evi adı altında Türkiye Parlamenterler Birliği'ne tahsis edilen tarihi mekan, Gümrük - Hisarönü'nde bulunmaktadır. Binanın giriş katı İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi olarak hizmet vermektedir.

İLETİŞİM
900 Sokak No:17 Hisarönü İzmir Tel: 293 12 08  
Bina Giriş Güvenlik Tel:  293 48 63 


Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatro

Aşık Veysel Rekreasyon alanı 231 dönümde yeşil alan düzenlemeleri ile, 3 adet basketbol sahası, 2 adet tenis sahası, 1 adet mini futbol sahası, bin 500 metrekare suni gölet, 2 adet dere üstü köprü ve 200 kişilik kafeteryanın yanısıra 3 adet çocuk oyun alanı, 1,5 kilometrelik bisiklet yolu, yürüyüş yolları ve açık hava spor aletleri alanı parkuru, seyir terasları ve dinlenme bölgeleri oluşturuldu.

Alanda 593 araçlık bir otopark yer alıyor.Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda ayrıca, ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in 5 metre yüksekliğinde bir heykeli de bulunuyor.

Rekreasyon alanı içinde uzay kafes çatı sistemiyle hazırlanan 5 bin kişilik amfitiyatro, başta ilçenin olmak üzere tüm kentin kültür sanat etkinliklerine önemli bir ivme kazandırıyor.


İLETİŞİM
Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Tel: 293 19 47

Günlük Tahsis  Bedelleri
Konser: 4 400 TL
Tiyatro: 2 500 TL 
Toplantı: 2000 TL
KDV Dahildir.İnciraltı Açıkhava Tiyatrosu

İnciraltı Açıkhava Tiyatrosu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü'ne bağlı İnciraltı Amfi Tiyatro'da konser, tiyatro ve gösteriler düzenlenmektedir.

Koltuk Kapasitesi: 852
Tahsis Bedeli:1100 TL ( KDV dahil)
Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Tel: 293 19 47
İnciraltı Gençlik Parkı içi

Fuar Gençlik Tiyatrosu

Fuar Gençlik Tiyatrosu
Kültürpark Tenis Kulübü yanında yer alan  Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı'na bağlı Gençlik Tiyatrosu,  konferans, seminer, panel, tiyatro, konser gibi çeşitli etkinliklere ücretsiz  ev sahipliği yapmaktadır.

Koltuk Kapasitesi: 216  
Tahsis Bedeli: Ücretsiz  
Sahne boyutları  
Derinlik 5 m.(perde açıkken 5.80 m.)  
Yükseklik 2.80 m.
En 11 m.

Salon Yerleşim Planı için tıklayınız...

Tel: 293 38 50 
Fuar İçi No:121  Kültürpark - Cumhuriyet (Kahramanlar Kapısı) Yakını

  

Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi

Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak'taki tarihi Havagazı Fabrikası İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından yepyeni bir kültür sanat mekanı haline geldi.Havagazı Fabrikası Restorasyon Projesi kapsamında, 24 bin metrekarelik alanda, 2.850 metrekare inşaat alanına sahip tescilli yapılar dışındaki tüm yapılar yıkıldı. Aslına uygun olarak restore edilen tescilli yapılar kültür mekanı olarak kullanılmaya başlandı.
 

İLETİŞİM
Alsancak Limanı  ve Garı Yakını
Tel: 0232 293 37 79 
 

Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirmek istediğiniz  size özel davet ve organizasyonlarınız için lütfen 293 47 00 ve 293 47 55 numaralı telefonu arayınız.

Salon  Tahsis Bedelleri 
A - B - C  Salonları ücretsiz tahsis edilmektedir.Altındağ Kültür Merkezi

Altındağ Kültür  Merkezi
İzmir Büyükşehir Belediyesi  Altındağ Kültür Merkezi 2011 yılı Mayıs ayında tamamlanarak hizmete açıldı. Anadolu’nun kültürel zenginliklerini yaşatmak, kültür-sanat etkinliklerini kentin dört bir köşesine yayabilmek ve bu etkinliklerden daha çok kentlinin faydalanmasını sağlamak konusunda çalışmalarını aralıksız sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşama geçirdiği Bornova Kültür Merkezi ile Çiğli Kültür Merkezi’nin ardından, Altındağ Kültür Merkezi’ni de tamamladı.

Altındağ ile çevresine hizmet verecek olan 1220 metrekarelik arazi üzerine kuruldu kültür merkezi; bodrum, zemin ve 1. kat olmak üzere 3 kat olarak inşa edildi. Bodrum katında otopark ve sığınak, zemin katında 40 kişilik yemek salonu ve eğitim odası, 1. katında 50 kişilik toplantı salonu-kütüphane ve çalışma odaları bulunuyor.

Tel: 293 42 73
Salon Tahsis Bedeli: Ücretsiz

 

Fuar Atatürk Açıkhava Tiyatrosu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı'na bağlı 2870 kişi kapasiteli Açıkhava Tiyatrosu,  ulusal ve uluslararası konser, tiyatro, halk oyunları, bale ve dans gösterileri olmak üzere yoğun etkinlik programıyla mayıs ve eylül ayları arasında  sanatseverlere kapılarını açmaktadır.

İLETİŞİM
Tel:0 232  293 17 05

Günlük Salon  Tahsis  Bedeli 
 
Koltuk Kapasitesi: 2824

A Blok: 550
B Blok:
 610
C Blok:
 1664

Konser: 4 400 TL Sahne Boyutları
Tiyatro : 2 500 TL Derinlik 20.6 m
Toplantı: 2 000 TL Yükseklik 8 m.
KDV Dahildir. En 15.5 m.
   

Salon Yerleşim Planı için tıklayınız...

Fuar Kültürpark - Cumhuriyet Kapısı (Kahramanlar) yakını...


Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi

Aziz Vukolos Kilisesi, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan kültür merkezi ile basın müzesi olarak hizmet veriyor.

TARİHÇE
Agios Voukolos Kilisesi, Rum Ortodoks Ermeni Cenaati için 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış.Kilise işlevini 1922 yılına kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir'den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir durmda kalmış.1924 yılının şubat ayında Atatürk'ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi'ne dönüştürülmüş.Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değişmiş.Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet veren yapı, talihsiz bir yangın sonrasında da kullanılmamıştır. Cumhuriyet'in ilanı ile müzecilik çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kimi kabartmalar, heykeller, frizler ve birçok tarihi eser kurtarılarak bahçesine konmuştur.1951 yılında müze buradan fuar alanına taşınmış. Mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait olan yapı, 17 Ocak 1975 tarih ve 152 sayılı genelgeyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.
 


Yapı, 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. 2004-2007 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan restorasyon projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür veTabiyat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca gerçekleştirilmiş, Aralık 2008'de yer tesliminin ardından restorasyon çalışmaları başlamıştır. Basmane - Ayavukla Kilisesi Restorasyon Projesi ve Uygulama Projesi İzmir 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayıla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.
 

 
ULAŞIM
Gaziler Caddesi güzergahını kullanan otobüsler ile Yenişehir taksi dolmuşları ile  ulaşılabilir.

İLETİŞİM
Tel: 293 19 47

Salon tahsisi ücretsizdir.

Çiğli Kültür Merkezi

Büyük Çiğli Şirintepe Mahallesi’nde 1.219 m² lik alan üzerindeki üç katlı yapıda; 120 kişilik konferans salonu, toplantı salonu, eğitim odası, çocuk oyun odası, kütüphane ile 6 araçlık kapalı otopark ve 5 araçlık açık otopark bulunan Çiğli Kültür Merkezi 2009 yılı Nisan ayında tamamlanarak, Temmuz ayında hizmete alındı. Yapımına 2008 yılının Ekim ayında başlanan merkezin yapımı 2009 yılının Nisan ayında tamamlandı. Çiğli Kültür Merkezi modern binası ve çevre düzenlemesi ile büyük beğeni topluyor.

İLETİŞİM
Şirintepe Mh. 6841. Sokak, Çiğli Kültür Merkezi, Büyükçiğli, Çiğli, İzmir, Türkiye
Tel:
0232 293 39 40 
Salon Tahsis Bedeli: Ücretsiz

Bornova Kültür Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı kültür sanat merkezlerinden biri de Bornova Atatürk  Mahallesi'nde kültür sanat hayatına katıldı. 2 bin 930 metrekare toplam inşaat alanlı,  üç katlı binanın bodrum katında 25 araçlık otopark, sığınak ve servis alanları yer alıyor. Zemin katta 170 kişilik konferans salonu, 224 kişilik yemek salonu ve mutfak bulunuyor. Birinci katta ise 400 kişilik büyük bir konferans salonu, okuma ve eğitim, oyun  salonları, fuaye ile idari odalar yer almakta. Yapımına 2007 yılının Ağustos Ayında başlanan ve 2008 Ekim ayında hizmete alınan merkezin etrafında çocuk parkı ve çevre düzenlemesi yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı kültür sanat merkezlerinden biri de Bornova Atatürk Mahallesi'nde bulunan Bornova Kültür Merkezi. 2008 yılında hizmete açılan kültür sanat merkezi, özellikle ilçenin yukarı kısımlarındaki semtlerde oturan vatandaşların kültür-sanat etkinlikleriyle buluşmasında önemli rol oynamakta.
İletişim
Tel: 293 39 49 Salon
Tahsis Bedeli : Ücretsiz 


Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..